Drukuj

Hasło

"Niech żyje Święty, Trójjedyny Bóg w sercach naszych i w sercach wszystkich ludzi!"

To hasło, które św. Arnold Janssen pozostawił trzem założonym przez siebie zgromadzeniom zakonnym. Hasło, które jest modlitwą. Modlitwą misyjną. Prośba, życzenie, które staje się rzeczywistością i zmierza ku chwili, w której Bóg będzie wszystkim we wszystkich. Prośba człowieka o życie Boże w jego sercu i w sercach wszystkich ludzi.

Ilekroć modlę się: Niech żyje Święty Trójjedyny Bóg w sercach naszych i w sercach wszystkich ludzi! dotykam prawdy o własnym sercu. Moje serce jest domem Boga. Od momentu stworzenia, od chwili poczęcia, a jeszcze pełniej od wydarzenia chrztu świętego, moje serce jest mieszkaniem Boga. Trójjedyny Bóg: Ojciec, Syn i Duch Święty mieszka w moim wnętrzu. We wspólnocie Bożych Osób panuje doskonała harmonia. Stanowią jedno, choć każda z Osób zachowuje swoją odrębność. Pomiędzy Nimi przepływa miłość, która pozwala dostrzegać wielkość i piękno drugiego, ciesząc się nimi...

Syn patrzy na Ojca, Ojciec na Ducha, Duch na Ojca. Przypomnijmy sobie ikonę Trójcy A. Rublowa. Trzy postaci, złudnie podobne, a jednak odrębne! Zwrócone ku sobie nawzajem i otwarte. Gotowe, by – na pustym, oczekującym miejscu – przyjąć gościa. To miejsce czeka na każdego i każdą z nas. Jestem zaproszona do wspólnoty Trójcy i jednocześnie goszczę Trójcę u siebie. To jest prawda o moim sercu! Jak czuję się, wiedząc, że noszę w sobie tak wspaniałego Gościa-Domownika, samego Boga?

Trójjedyny Bóg jest Święty. Nierzadko nasze wyobrażenia o świętości są wzniosłe i patetyczne, bądź trącą sztucznością, nie przystając do rzeczywistości. Święty Trójjedyny Bóg zamieszkujący serce człowieka uczy, że świętość jest prosta i przejrzysta, pełna szacunku i delikatna, otwarta i wychodząca naprzeciw – jak Trójjedyny Bóg, który chce mieszkać w sercach wszystkich. W Świętym jest źródło, obfitość i pełnia wszelkiego dobra i wszelkich cnót. Skoro Bóg żyje we mnie i w sercach wszystkich ludzi, to mogę w sobie i w innych szukać źródła dobroci. Mogę wierzyć, że przez warstwy lęków, obaw, uprzedzeń, niechęci i złości dotrę do czystego źródła dobroci – do Boga Nieskończonej Dobroci.

Modlitwa Niech żyje Święty Trójjedyny Bóg w sercach naszych i w sercach wszystkich ludzi! kieruje uwagę do własnego wnętrza i do wnętrza każdego człowieka. Przypomina, że serce człowieka jest domem Boga. Wzywa, by – zwracając się ku Świętemu Trójjedynemu Bogu – oddawać Mu cześć i adorować Go w głębi ludzkiego serca.

Jeśli pamiętam o Trójcy Świętej żyjącej we mnie, zawsze mam do kogo powiedzieć: „Jesteś, Ty jesteś. Dobrze, że jesteś”. Moje słowa nigdy nie znikną w próżni, lecz dotkną Trójjedynego, Jestem, który Jestem, żyjącego we mnie, a odbijając się echem, przyniosą mi odpowiedź Boga dla mnie: „Jesteś. Dobrze, że jesteś!”

Modlitwa-hasło pozwala wzrastać w szacunku do samej siebie i do każdego człowieka. Przypomina prawdę, że noszę w sobie Boga; że moja siostra i brat, każdy spotykany – świadomie bądź nieświadomie – jest mieszkaniem Boga.

                /Weronika Maria Klebba SSpS/

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij