Drukuj

Nowicjat - świadectwa

Mówi się, że czas nowicjatu jest wiosną życia zakonnego, mówią to jednak siostry, które noszą już granatowe welony, ja więc jako posiadaczka jeszcze białego welonu nie umiem tego stwierdzić, myślę, że to może pokazać dopiero czas. Obecnie po siedmiu miesiącach przebywania w nowicjacie mogę powiedzieć, że jest to czas gdy najwięcej dzieje się na modlitwie, w środku człowieka. Poprzez wykłady, szczególnie z siostrą Anetą (mistrzynią nowicjatu), wspólnotę, rodzą się pytania, które najgłośniej słychać w ciszy modlitwy, w chwilach przy Bogu. Jest to miejsce, gdy człowiek stawia sobie wiele pytań: o siebie, swoją przeszłość, powołanie, relacje z innymi, z Bogiem. Podejmuję próby porządkowania swego życia. Wspólnota, w której jestem, uczy mnie otwartości na ludzi i o dziwo na Chrystusa, który siedzi obok i je ze mną śniadanie. Uczę się tworzyć wspólnotę, także ze starszymi nowicjuszkami, które niedawno przyjechały z praktyk. Swą obecnością, wspominaniem filjalek, przygotowaniami do ślubów rozbudzają myślenie, wprowadzają nowe pytania. Jednym zdaniem próbuję kochać i patrzeć w tym na Jezusa, bo gdy odwracam od Niego wzrok, to...

Nowicjuszka Agnieszka       

 

Zmierzając po tygodniach i miesiącach bycia w nowicjacie z zadziwieniem spoglądam na Boże działanie i szczególną troskę o mnie. Mówi się, że „nowicjat to przygotowanie do złożenia ślubów zakonnych”. Tak, lecz patrząc jak prowadzi mnie Jezus, czas ten staje się nauką kochania i trwania w milczącym spojrzeniu Jezusa, cieszeniem się z obdarowania i nauką dzielenia się tym, co daje Bóg. To właśnie ta Miłość pociąga i umacnia moje pragnienie bycia całym sercem dla Trójjedynego Boga, który również jest w sercu każdego człowieka.

Nowicjuszka Magdalena 

      

Nowicjat. Wydaje mi się, że jego celem jest rozkochanie się w Jezusie Oblubieńcu. I temu służy cały nasz porządek dnia. Modlitwa, kierownictwo duchowe – by poznać Oblubieńca i Jego miłość, poznać siebie w Jego oczach. Lekcje – by dowiedzieć się o Bogu, świecie i sobie. Praca – by uczyć się drobnymi czynami zdobywać niebo. Wspólnota – by uwidaczniać miłość, którą otrzymałam. Apostolstwo – by razem z Jezusem iść do ludzi. Myślę, że tak jak nauczę się być z Nim teraz, będzie miało wpływ na całe moje życie zakonne.

s. Nadzieja       

 

Obecny czas jest dla mnie szczególną łaską, doświadczeniem miłości, która budzi mnie każdego poranka, cały dzień towarzyszy mi, a wieczorem kładzie mnie do snu. Miłość ta – to Bóg. Tak, nowicjat jest dla mnie doświadczeniem szczególnej relacji z Bogiem. Na modlitwie, w czasie Eucharystii pogłębia się moja więź z Jezusem. W tej trudnej szkole miłości, ale także pięknej – bo i tak często określa się życie zakonne – stawiam pierwsze kroki w poznaniu, naśladowaniu i kochaniu Tego, który mnie pierwszy umiłował. Każde spotkanie z Jezusem uczy mnie otwartości serca na Jego słowo i przybliża mnie coraz bardziej do Boga i człowieka: siebie i bliźniego.

s. Maria       

 

Jestem w drugim roku nowicjatu. Przez te wszystkie miesiące nowicjatu, które spędziłam, uczyłam się prawdziwej Miłości do Boga. Moja relacja z Jezusem z miesiąca na miesiąc pogłębia się, gdyż bez Niego nic sama uczynić nie potrafię. Dzięki temu uczę się bycia wolną w tym, co robię, oraz nie koncentrowania się zbytnio na swoich słabościach. Natomiast półroczna praktyka w Fundacji „Otwartych serc” w Sulejówku Miłosna otworzyła na oścież moje serce na Boga i ludzi. Pracowałam tam z dziećmi upośledzonymi. Praca ta pozwoliła mi poznać samą siebie: kim jestem naprawdę. Dzieci wydobyły ze mnie na światło dzienne stłumioną radość życia i moje talenty. Nowicjat jest więc czasem wzrastania w Bogu poprzez poznawanie siebie i wartości w swojej historii życia.

s. Kasia       

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij