Drukuj

Postulat - plan dnia

Jak już zapewne zdążyliście przeczytać, postulat to czas obserwacji życia zakonnego, jak też stylu życia w konkretnym Zgromadzeniu. Nie jest to jednak czas biernej tylko obserwacji! My, postulantki, codziennie aktywnie włączamy się w życie wspólnotowe. Ważny jest fakt, że wprowadzenie we wszystkie sprawy typu: porządek dnia, modlitwę, pracę, obowiązki, odbywa się stopniowo (i konsekwentnie). Np. przez pierwsze 3 miesiące, do grudnia, nie odprawiamy, jak wszystkie siostry, medytacji, będącej nieodzownym elementem życia zakonnego. Ale po kolei...

Jeśli chodzi o pobudkę, to na początku postulatu wstawałyśmy przeważnie ok. godz.6.00. Po trzech miesiącach, po naszych parodniowych rekolekcjach, prawie codziennie ze wspólnotą o godz. 5.30 (prócz środy i dni świątecznych). O godz. 6.00 udajemy się do kaplicy na modlitwy poranne czyli jutrznię (na zmianę z modlitwami, które mamy oddzielnie w postulacie). O godz. 6.30 uczestniczymy we Mszy św. Następnie odprawiamy 45-minutowe rozmyślanie, po którym, czyli przed godz. 8.00, następuje śniadanie...

Gdy posilimy swojego ducha i ciało, wypada zatroszczyć się również o umysł, dlatego następnym punktem dnia jest tzw. czytanie duchowe. O godz. 9.00 – czas na modlitwę indywidualną: godzinne spotkanie z Jezusem. Potem, do południa, odbywają się nasze zajęcia, lekcje, studium, wykłady (misjologia, historia Zgromadzenia i Kościoła, j. angielski, Pismo św., liturgika itp.). Godz. 12 – oczywiście Anioł Pański i krótkie modlitwy południowe, obiad... Do godz.14.00 rekreacja, czas na odpoczynek.

Popołudnie to przeważnie praca, obowiązki w pracowniach np. w kuchni, budynku, na furcie, przy wypieku hostii, pomoc w świetlicy dla dzieci. W międzyczasie podwieczorek.... O godz. 18.15 gromadzimy się przeważnie na modlitwie brewiarzowej – mamy nieszpory. Kolacja o 18.45. Wieczory natomiast spędzamy bardzo różnie, w zależności od pomysłów, czasu i potrzeb. Możemy obejrzeć film, odpocząć; przygotowujemy się do wyjazdów z animacją, ucząc się piosenek, opracowując przedstawienia czy okolicznościowe rekreacje. W soboty i wtorki możemy ten czas przeznaczyć wg własnych potrzeby.

Kompletą, bo tak się nazywa wieczorna modlitwa psalmami, w niedzielę i środy ze wspólnotą kończymy dzień. O godz. 22.00 gasimy światło, i choć z pewnością jest to bardzo wcześnie, porównując nasze chodzenie spać przed wstąpieniem do Zgromadzenia, to mądrość pokoleń oraz perspektywa porannej pobudki o świcie każe chętnie wybierać szybszy nocny odpoczynek!

Rzecz jasna, porządek dzienny, wygląda inaczej w niedzielę czy soboty. Mamy wtedy więcej czasu na modlitwę, adorację, na odpoczynek czy sen. Pewne jest jedno. Tu się NIGDY nie nudzimy!

postulantka Ania       

Kontakt

Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego
Congregatio Missionalis Servarum Spiritus Sancti (CM SSpS)
ul. Starowiejska 152,
47-400 Racibórz
tel. (0-32) 415-50-51, 415-98-09 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Powołaniowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Referat Misyjny Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego
ul. Starowiejska 152;
47 - 400 Racibórz
tel.32/415 95 84;
e-mail referat Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.: www.siostrymisyjne.pl
Konto Misyjne:
BGŻ 15 2030 0045 1110 0000 0061 7240 z dopiskiem "na cele Misyjne"

Intencje

wyslij