Postulat

Jest to pierwszy etap formacji przygotowujący do życia zakonnego w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego. Postulat trwa dwa lata i odbywa się w Domu Prowincjalnym w Raciborzu.

Postulantki żyjąc we wspólnocie poprzez stopniowe poznanie i akceptację siebie oraz innych, wzrastają ku dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej. Modlitwa, lektura Pisma Świętego, dni skupienia i rekolekcje, pomagają pogłębiać więź z Chrystusem i umocnić motywację powołania. Codzienność oprócz modlitwy, obejmuje czas: nauki, pracy i rekreacji, co daje możliwość poznania duchowości, charyzmatu i stylu życia Zgromadzenia. Oprócz tego, postulantki mają możliwość włączania się w apostolaty sióstr. 

Przez cały rok zapraszamy na indywidualne skupienia, odwiedziny połączone z rozmową, poznaniem charyzmatu oraz duchowości Zgromadzenia.
Dla zainteresowanych dziewcząt proponujemy tygodniowy pobyt w naszej wspólnocie w Raciborzu. Jest to czas przyjrzenia się życiu sióstr, rozmów, wspólnej pracy. Tydzień połączony jest czasem na modlitwę i rozmowy. Jest to błogosławiony czas pytań ale i trwania przy Panu.

Kontakt i informacje:
s. Sławomira Sypek
adres e-mailowy: slawka.s@interia.pl
tel. 609 279 947

 

Jak już zapewne zdążyliście przeczytać, postulat to czas obserwacji życia zakonnego, jak też stylu życia w konkretnym Zgromadzeniu. Nie jest to jednak czas biernej tylko obserwacji! My, postulantki, codziennie aktywnie włączamy się w życie wspólnotowe. Ważny jest fakt, że wprowadzenie we wszystkie sprawy typu: porządek dnia, modlitwę, pracę, obowiązki, odbywa się stopniowo (i konsekwentnie). Np. przez pierwsze 3 miesiące, do grudnia, nie odprawiamy, jak wszystkie siostry, medytacji, będącej nieodzownym elementem życia zakonnego. Ale po kolei...

Jeśli chodzi o pobudkę, to na początku postulatu wstawałyśmy przeważnie ok. godz.6.00. Po trzech miesiącach, po naszych parodniowych rekolekcjach, prawie codziennie ze wspólnotą o godz. 5.30 (prócz środy i dni świątecznych). O godz. 6.00 udajemy się do kaplicy na modlitwy poranne czyli jutrznię (na zmianę z modlitwami, które mamy oddzielnie w postulacie). O godz. 6.30 uczestniczymy we Mszy św. Następnie odprawiamy 45-minutowe rozmyślanie, po którym, czyli przed godz. 8.00, następuje śniadanie...

Gdy posilimy swojego ducha i ciało, wypada zatroszczyć się również o umysł, dlatego następnym punktem dnia jest tzw. czytanie duchowe. O godz. 9.00 – czas na modlitwę indywidualną: godzinne spotkanie z Jezusem. Potem, do południa, odbywają się nasze zajęcia, lekcje, studium, wykłady (misjologia, historia Zgromadzenia i Kościoła, j. angielski, Pismo św., liturgika itp.). Godz. 12 – oczywiście Anioł Pański i krótkie modlitwy południowe, obiad... Do godz.14.00 rekreacja, czas na odpoczynek.

Popołudnie to przeważnie praca, obowiązki w pracowniach np. w kuchni, budynku, na furcie, przy wypieku hostii, pomoc w świetlicy dla dzieci. W międzyczasie podwieczorek.... O godz. 18.15 gromadzimy się przeważnie na modlitwie brewiarzowej – mamy nieszpory. Kolacja o 18.45. Wieczory natomiast spędzamy bardzo różnie, w zależności od pomysłów, czasu i potrzeb. Możemy obejrzeć film, odpocząć; przygotowujemy się do wyjazdów z animacją, ucząc się piosenek, opracowując przedstawienia czy okolicznościowe rekreacje. W soboty i wtorki możemy ten czas przeznaczyć wg własnych potrzeby.

Kompletą, bo tak się nazywa wieczorna modlitwa psalmami, w niedzielę i środy ze wspólnotą kończymy dzień. O godz. 22.00 gasimy światło, i choć z pewnością jest to bardzo wcześnie, porównując nasze chodzenie spać przed wstąpieniem do Zgromadzenia, to mądrość pokoleń oraz perspektywa porannej pobudki o świcie każe chętnie wybierać szybszy nocny odpoczynek!

Rzecz jasna, porządek dzienny, wygląda inaczej w niedzielę czy soboty. Mamy wtedy więcej czasu na modlitwę, adorację, na odpoczynek czy sen. Pewne jest jedno. Tu się NIGDY nie nudzimy!

postulantka Ania