„Z Maryją w nowe czasy…”

Pod tym hasłem przebiegało w Archidiecezji Poznańskiej Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W Chludowie było ono planowane na 26 września 2020 r.

Z powodu pandemii peregrynacja Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w Chludowie została opóźniona i miała miejsce od 21-22 listopada 2021 roku. Bezpośrednim przygotowaniem do tego wielkiego wydarzenia były misje parafialne, które poprowadził o. Jan Wróblewski SVD w dniach od 14-19 listopada. Włączałyśmy się w nie na miarę naszych czasowych możliwości, zawsze jednak brałyśmy udział w wieczornym apelu o 21.00, w jeden zaś wieczór o godz. 20.00 razem z parafianami wzięłyśmy udział w modlitwie za zmarłych na parafialnym cmentarzu. Równolegle z tym przygotowaniem duchowym trwały przygotowania zewnętrzne, jak ozdabianie domów, bram, płotów itp. Nasz dom również był gotowy na przybycie Maryi.

W niedzielne popołudnie ,21 listopada, w Chludowie włączyłyśmy się w oczekiwanie na Maryję nabożeństwem odprawianym w kościele parafialnym. Następnie w uroczystej procesji różańcowej przeszliśmy na plac przed remizą, na który przybył Obraz. Po powitaniu Ikony przez proboszcza o. Ryszarda Hoppe oraz bpa Zdzisława Fortuniaka w asyście strażaków, orkiestry dętej i przy śpiewie tłumów przeniesiono Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej do kościoła, gdzie umieszczono ją na specjalnie przygotowanym miejscu. I tak rozpoczął się czas czuwania z Maryją, który trwał aż do poniedziałkowego wieczoru. Razem z parafianami uczestniczyłyśmy we Mszy powitania o godz. 18.00, której przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak, do koncelebry dołączyli księża z dekanatu oraz przybyli werbiści. Trwałyśmy na modlitwie przynosząc Maryi wszystkich ludzi i intencje, które były w naszych sercach obejmując nasze rodziny, współsiostry, nasze Zgromadzenie i cały świat.

Uroczystość Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w chludowskiej wspólnocie zakończyła tzw. Msza św. pożegnania o godz. 16.00, po której wizerunek Jasnogórskiej Madonny wyjechał do kolejnej parafii.

Ufamy, że Maryja, nasza Matka usłyszała wszystkie zanoszone do Niej modlitwy i przedstawiła je swojemu Synowi.

s. Klara Tabacka SSpS