15 Kapituła Generalna SSpS

Jesteśmy już bardzo blisko 15 kapituły generalnej i wiele myśli pojawia się w naszych umysłach i sercach. 

Jest to czas oczekiwania zarówno dla sióstr, które wezmą udział w kapitule, jak i dla większości, która będzie im towarzyszyć modlitwą i publikowanymi wiadomościami. Z powodu pandemii COVID-19, 15. Kapituła Generalna (15GC), zaplanowana na 2020 r., była kilkakrotnie przekładana i obecnie ma się odbyć od 12 do 31 stycznia 2022 r.

Poza wyborem nowego Generalnego Zespołu Koordynacyjnego, który będzie kierował Zgromadzeniem przez następne sześć lat, czego jeszcze oczekuje się od 15 Kapituły Generalnej? 

„Oczekujemy uczciwego spojrzenia na rzeczywistość naszego Zgromadzenia, mocne strony i ograniczenia oraz na to, jak przeszliśmy przez ostatnie sześć, teraz siedem lat, łącznie z pandemią, i czego się z niej nauczyliśmy. Oczywiście oczekuję również, że będziemy się spotykać i celebrować naszą wspólnotowość oraz międzykulturowość, przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów związanych z COVID-19.” - mówi S. Maria Theresia Hornermann, SSpS 

Planuje się, że 15 Kapituła będzie pozbawiona papieru i w tym celu poczyniono inwestycje w technologię. Każda kapitularka będzie miała przy sobie przenośny komputer osobisty z powierzchnią ekranu dotykowego (tablet), zamiast papierowych teczek.

Od początku przygotowań do 15 Kapituły, aż do teraz, świat przechodzi głębokie i dramatyczne przemiany, które wpływają również na nasze różne pola misyjne.  Stoimy w obliczu innego świata, dotkniętego pandemią i musimy zapytać – jak sceneria tego nowego świata wpływa na nasze życie i przyszłość jako Zgromadzenia? Na Kapitule Generalnej mamy wyznaczanie kierunków. To szeroka orientacja, w którą stronę chcielibyśmy iść w przyszłości. Jest to również proces rozeznawania, w którym Duch pomaga nam usłyszeć o co Bóg nas prosi i odpowiedzieć na pojawiające się problemy i potrzeby naszego świata teraz.

Misjonarze SSpS na całym świecie modlili się: „O Duchu Święty, jaki dar chcesz przez nas ofiarować światu?” W duchu synodalnego procesu, którym jest komunia, uczestnictwo i rozeznanie, jestem pewna, że Kapituła Generalna będzie rozeznawała, jakie są najbardziej istotne tematy i dary Ducha, które możemy zaoferować dzisiejszemu światu.

Źródło: https://www.worldssps.org/challenges-and-perspectives-on-the-15th-general-chapter/

kapituła