Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 4 marca, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

W niedzielę 27 lutego, poprzedzającą Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w kościołach i kaplicach w Polsce będzie odczytywany komunikat Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – apeluje abp Wojciech Polak. Wyjaśnia też, że niezależnie od tego kto był sprawcą krzywdy – czy osoba duchowna, czy świecka – osoby zranione wykorzystaniem seksualnym mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.

Pomoc w przeżyciu I piątku Wielkiego Postu we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce stanowią przygotowane materiały duszpasterskie.

W tegorocznych materiałach na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich znajduje się rozważanie drogi krzyżowej, propozycja dwóch homilii, modlitwy wiernych oraz rozważania bolesnych tajemnic różańca. – Autorem rozważań drogi krzyżowej – krótkich, ale głębokich teologicznie – jest o. Tomasz Grabowski, dominikanin. Biskup Damian Muskus, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej oraz ks. Jakub Kołacz SJ, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, przygotowali propozycje homilii do tekstów Ewangelii odczytywanych tego dnia w kościołach – wylicza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. – Materiały duszpasterskie na dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich zawierają także rozważania różańcowe, które przygotowały siostry zakonne z telefonu zaufania „Siostry dla Sióstr” i siostry towarzyszące osobom zranionym.

źródło:https://wspolnotazezranionymi.pl/dni-modlitwy-i-pokuty/rok-2022/